STATUT
WSPÓLNOTY ŚWIĘTEGO JÓZEFA
„SOCIETAS SANCTI JOSEPH”
I. Informacje ogólne
§1
Wspólnota Świętego Józefa „Societas Sancti Joseph” (zwana dalej Wspólnotą) powstała 26 października 1994 r., jest ruchem modlitewno–apostolskim w Kościele rzymskokatolickim, która gromadzi wiernych świeckich, osoby życia konsekrowanego i duchownych, pragnących naśladować św. Józefa i propagować Jego kult.
§2
Wspólnota chce odpowiedzieć na wezwanie Kościoła do nowej ewangelizacji, czerpiąc inspirację do działania z Adhortacji „Redemtoris Custos” papieża Jana Pawła II: „Pokładając ufność w przemożnym wstawiennictwie św. Józefa, Kościół widzi w nim również wspaniały wzór nie tylko dla poszczególnych stanów życia, ale dla całej chrześcijańskiej wspólnoty, niezależnie od warunków życia i zadań, jakie w niej pełni każdy z wiernych” (nr 30). „Trzeba modlić się o to orędownictwo; jest ono ustawicznie potrzebne Kościołowi nie tylko dla obrony przeciw pojawiającym się zagrożeniom, ale także i przede wszystkim dla umocnienia go w podejmowaniu zadania ewangelizacji świata i nowej ewangelizacji obejmującej ‘kraje i narody, w których niegdyś – jak napisałem w Adhortacji apostolskiej Christifideles laici – religia i życie chrześcijańskie kwitły dzisiaj wystawione są na ciężką próbę’ (nr 34). Aby nieść po raz pierwszy prawdę o Chrystusie, lub głosić ją ponownie tam, gdzie została zaniedbana czy zapomniana, Kościół potrzebuje szczególnej ‘mocy z wysokości’ (por. Łk 24, 49; Dz 1, 8), będącej z pewnością darem Ducha Pańskiego, jak również owocem wstawiennictwa i przykładu jego Świętych (nr 29).
§ 3
Herb Wspólnoty przedstawia się następująco: W zwieńczeniu znajduje się zamknięta korona z krzyżem; w tarczę herbową koloru białego wpisany jest krzyż łaciński; w polu po prawej stronie herbowej umieszczone są Trzy Serca: Najświętsze Serce Pana Jezusa, Niepokalane Serce Maryi i Przeczyste Serce św. Józefa. Po lewej stronie herbowej w górnym polu krzyża znajdują się litery JMJ, a w dolnym polu figuralne przedstawienie św. Józefa. Dewiza herbowa pod tarczą ze słowami: IN VERITATE ET CARITATE. Natomiast po obu stronach tarczy herbowej znajdują się aniołowie ze skrzydłami.
§ 4
Siedzibą Wspólnoty jest Diecezja Sosnowiecka, Kuria Diecezjalna ul. Wawel 19, 41-200 Sosnowiec. W innych diecezjach, działalność Wspólnoty według niniejszych Statutów, potwierdza Ordynariusz miejsca, na prośbę proboszcza parafii, na terenie której powstaje Rota Wspólnoty.
II. Charyzmat i cele Wspólnoty
§ 5
Charyzmatem Wspólnoty jest naśladowanie cnót św. Józefa poprzez osobiste poświęcenie się Jego Przeczystemu Sercu dla większej chwały Kościoła i tryumfu Niepokalanego Serca Maryi. W tym celu Wspólnota:
- szerzy cześć do Przeczystego Serca św. Józefa, szczególnie przez Nabożeństwo na pierwsze środy miesiąca;
- rozpowszechnia Nowennę do św. Józefa o uproszenie potomstwa;
- propaguje wszelkiego rodzaju nabożeństwa i praktyki pobożne do św. Józefa;
- rozpowszechnia Szkaplerz św. Józefa;
- popularyzuje figurę i medal św. Józefa – Patrona Kościoła Świętego
- organizuje i prowadzi spotkania i rekolekcje formacyjne;
- organizuje lub uczestniczy w sympozjach józefologicznych;
- wspiera publikacje poświęcone św. Józefowi;
- tworzy lub wspiera wspólnoty modlitewne w parafii;
- podejmuje działalność charytatywną, zwłaszcza wspierającą rodziny;
- prowadzi apostolstwo medialne przez stronę internetową: www.wspolnotajozefa.pl
§ 6
Celem członków Wspólnoty jest naśladowanie Jego cnót: posłuszeństwa i wiary, czystości i opiekuńczości oraz troski o rodzinę, Kościół i Ojczyznę. W tym celu uczą się wzrastać w „duchowym Nazarecie” w jedności Trzech Serc: Najświętszego Serca Jezusa, Niepokalanego Serca Maryi i Przeczystego Serca św. Józefa. Światłem na drodze wzrastania w cnotach św. Józefa jest ewangeliczne:
- odkrywanie obecności Boga w codzienności (por. Mt 1,20),
- wzrastanie w atmosferze „duchowego Nazaretu” przez tworzenie domów modlitwy i życie w harmonii Bożej obecności (Łk 2,5),
- trwanie razem na modlitwie uwielbienia przez częstą adorację Najświętszego Sakramentu (Mt 2,22;39;41),
- rozpoznawanie woli Bożej na drogach życia (Mt 1,24; Łk 2,13-15;20-23),
- wierne towarzyszeniu Jezusowi i Maryi (Łk 2,16),
- wytrwałe poszukiwanie Jezusa (por. Łk 2,48),
- oraz radosne przeżywanie odnalezienia Boga (por. Łk 2,51).
III. Struktura organizacyjna Wspólnoty
§ 7
Przewodniczący
Dla prowadzenia Wspólnoty wybiera się spośród jej członków Przewodniczącego lub Przewodniczącą na okres trzech lat. Kandydat musi być członkiem Wspólnoty min. pięć lat od złożenia przyrzeczeń. Wyboru dokonują tylko członkowie Wspólnoty po złożonym przyrzeczeniu, w sposób tajny, podczas rekolekcji Wspólnoty. O terminie rekolekcji połączonych z wyborami członkowie muszą być skutecznie poinformowani co najmniej miesiąc wcześniej.
§ 8
Zadaniem Przewodniczącego jest troska o zachowanie charyzmatu Wspólnoty, reprezentowanie Wspólnoty przed władzą kościelną, wspieranie i pomoc w zakładaniu nowych Rot, troska o propagowanie kultu św. Józefa zgodnie z celem Wspólnoty, angażowanie innych członków w różne dzieła i inicjatywy, prowadzenie korespondencji z członkami Wspólnoty, jak również z osobami pragnącymi do niej wstąpić. W przypadku niemożności wypełniania obowiązków do jednego roku jego zadania przejmuje zastępca.
§ 9
Zastępca Przewodniczącego
Przewodniczący, spośród Rady Wspólnoty lub za jej zgodą z członków Wspólnoty, wskazuje swojego zastępcę, który musi otrzymać zatwierdzenie Rady Wspólnoty większością głosów. Zastępca podejmuje zadania wskazane przez Przewodniczącego i zastępuje go w przypadku niemożności wypełniania jego własnych zadań. Jeśli przeszkoda przedłuża się powyżej roku zastępca ogłasza nowe wybory. Zastępca prowadzi protokół ze spotkań rady Wspólnoty.
§ 10
Rada Wspólnoty
Rada Wspólnoty składa się z Przewodniczącego, Zastępcy, Ekonoma, Opiekuna duchowego i Rotmistrzów zatwierdzonych Rot. Wszystkie ważne decyzje podejmuje większością głosów uczestniczących w spotkaniu. Zwyczajne spotkanie Rady odbywa się podczas rekolekcji, nadzwyczajne na wezwanie Przewodniczącego, także on-line. W przypadku równej ilości głosów decyduje Przewodniczący.
§ 11
Ekonom
Rada Wspólnoty wybiera spośród swojego grona lub pozostałych członków Wspólnoty Ekonoma, który tym samym otrzymuje prawo uczestnictwa w spotkaniach Rady. Ekonom troszczy się o zbiórkę składek na działalność statutową i dobroczynną Wspólnoty. Ekonom zdaje sprawę ze swojej działalności przed Radą na jej wezwanie. Na zakończenie trzyletniej kadencji składa również sprawozdanie ze swojej działalności przed całą Wspólnotą.
§ 12
Opiekun duchowy
Opiekunem duchowym Wspólnoty, dla wymaganego zjednoczenia z autorytetem kościelnym, jest kapłan wskazany przez Radę Wspólnoty i zatwierdzony przez ordynariusza Diecezji Sosnowieckiej. Jeśli pochodzi z innej diecezji lub jurysdykcji zakonnej wymagana jest także zgoda własnego ordynariusza. Opiekun duchowy jest odpowiedzialny za formację członków Wspólnoty, zgodnie z zatwierdzonym Statutem; prowadzi rekolekcje Wspólnoty lub wyznacza do tego zadania innego kapłana; uczestniczy w spotkaniach Rady Wspólnoty z prawem głosu. Zmiana opiekuna duchowego może nastąpić:
- po odwołaniu przez jego ordynariusza,
- na wniosek Rady Wspólnoty po zatwierdzeniu przez ordynariusza,
- na skutek rezygnacji.
§ 13
Przewodniczący wyznacza kronikarza Wspólnoty, który prowadzi regularnie zapisy z rekolekcji i wydarzeń ważnych dla Wspólnoty. Kronika będzie do wglądu dla wszystkich podczas rekolekcji.
§ 14
Roty
Podstawową komórką Wspólnoty na danym terytorium są Roty. Rota powinna być duchowo zakotwiczona przy parafii. Do powstania Roty wymaga się minimum pięciu członków Wspólnoty po przyrzeczeniach. Powstanie nowej Roty i wybór Rotmistrza zatwierdza Przewodniczący Wspólnoty. Ogłoszenie powstania nowej Roty dokonuje się podczas rekolekcji Wspólnoty.
§ 14
Rotmistrz
Na czele Roty stoi Rotmistrz pełniący funkcję koordynującą i informacyjną pomiędzy Przewodniczącym Wspólnoty a członkami Roty. Jest pierwszym odpowiedzialnym za wprowadzanie i zachowanie charyzmatu Wspólnoty. Wybór Rotmistrza dokonuje się na trzyletnią kadencję w poszczególnych Rotach. Aby Rotmistrz mógł uczestniczyć w spotkaniach Rady Wspólnoty musi być członkiem Wspólnoty po przyrzeczeniu i otrzymać zatwierdzenie Przewodniczącego.
§ 15
Rotmistrzowie proszą w poszczególnych parafiach, gdzie tworzy się lub istnieje Wspólnota o opiekę duszpasterską proboszcza.
IV. Warunki przynależności do Wspólnoty
§ 16
Kandydatem do Wspólnoty może zostać każdy ochrzczony, a członkiem Wspólnoty ochrzczony po bierzmowaniu, który ma szczerą intencję uwielbiania Boga i służenia Najświętszej Dziewicy Maryi, naśladując cnoty św. Józefa.
§ 17
Przynależność do Wspólnoty nie pociąga za sobą żadnych nakazów lub zakazów obowiązujących pod grzechem ciężkim, jednak ze względu na religijny charakter przyjętych na siebie dobrowolnych zobowiązań, nie należy podejmować pochopnej decyzji o wstąpieniu.
§ 18
Wstępujących do Wspólnoty zachęca się do:
- stałego życia w łasce uświęcającej;
- częstego i pełnego uczestnictwa we Mszy św.;
- adoracji Najświętszego Sakramentu;
- regularnego czytania Pisma św. i odmawiania Liturgii Godzin (Jutrznia i Nieszpory);
- codziennego odmawiania Aktu ofiarowania Wspólnoty św. Józefowi i Modlitwy na cześć Przeczystego Serca św. Józefa;
- praktykowania w pierwsze środy miesiąca Nabożeństwa do Przeczystego Serca św. Józefa;
realizowania bezinteresownej miłości bliźniego przez uczynki miłosierdzia; - aktywnego, na miarę swoich możliwości, uczestnictwa w życiu i apostolstwie swojej parafii.
V. Formacja
§ 19
Duchowy rozwój we Wspólnocie odbywa się w trzech etapach:
- kandydatura do Wspólnoty (Adsum);
- członkostwo we Wspólnocie (Fiat);
- posłannictwo (Effatha).
§ 20
Kandydatura rozpoczyna się prośbą o przyjęcie do Wspólnoty podczas rekolekcji (Adsum), uroczystym złożeniu „Ofiarowania św. Józefowi” (zob. Dodatek 1) i trwa rok. Podczas tego czasu kandydat jest zobowiązany w celu formacyjnym do odprawienia Nabożeństwa do Przeczystego Serca Świętego Józefa na pięć Pierwszych Śród Miesiąca (Za zgodą Kurii Biskupiej Warszawsko-Praskiej z dnia 20.05.2019 Nr 717(K)2019). W celu głębszego poznania i wprowadzenia w życie tych cnót należy przez cały następny miesiąc często odprawiać medytację z danego miesiąca z modlitwą wskazaną w Nabożeństwie, aby osobiście pozwolić się uformować samemu św. Józefowi przez rozważanie i naśladowanie tej konkretnej cnoty.
§ 21
Zewnętrznym znakiem oddania się w opiekę św. Józefa i uczestniczenia w duchowości Wspólnoty jest przyjęcie szkaplerza św. Józefa, aby sam święty Józef rozpoznał w członkach Wspólnoty swój obraz, gdy będzie w niej coraz bardziej obecny przez służbę w miłości Jezusowi i Maryi.
§ 22
W uzasadnionych sytuacjach Rotmistrz, za zgodą Przewodniczącego, może przyjąć kandydata do Wspólnoty w swojej Rocie, zawsze w obecności kapłana. Członkiem Wspólnoty można zostać tylko podczas rekolekcji Wspólnoty.
§ 23
Jeśli kandydat po rocznym okresie formacji, przez naśladowanie cnót św. Józefa i poznanie duchowości Wspólnoty, dojdzie do przekonania, że uczestnictwo we Wspólnocie św. Józefa pomaga mu na jego osobistej i chrześcijańskiej drodze duchowego wzrostu, może podczas rekolekcji Wspólnoty prosić o pełne członkostwo we Wspólnocie (Fiat), przez złożenie przyrzeczenia (zob. Dodatek 2).
§ 24
Wszyscy członkowie Wspólnoty spotykają się dwa razy w roku na rekolekcjach formacyjnych, podczas których podejmowane są także istotne decyzje o działalności Wspólnoty św. Józefa. Członkowie, którzy złożyli przyrzeczenia, podczas następnych rekolekcji Wspólnoty – dla pełniejszego otwarcia się na rozpoznanie i wypełnianie Woli Bożej – składają swój akt oddania Woli Bożej (Effatha) w jedności Trzech Serc: Jezusa, Maryi i Józefa (zob. Dodatek 3).
§ 25
Podczas rekolekcji osobą odpowiedzialną za formację i wprowadzenie w zwyczaje Wspólnoty jest mistrz formacji, którym jest jeden z rotmistrzów wyznaczony przez Przewodniczącego.
§ 26
Modlitwą obowiązkową na spotkaniach poszczególnych Rot, jednoczącą z całą Wspólnotą jest Katena.
§ 27
Pomocą w realizacji celów Wspólnoty św. Józefa jest „Modlitewnik”, zatwierdzony przez Kurię Diecezjalną w Sosnowcu dnia 23.09.2023 r., nr 1308/2023.
VI. Postanowienia końcowe
§ 28
Zmiany w Statucie zgłasza Przewodniczący, po wyrażeniu zgody Rady Wspólnoty większością głosów; wymagają one zatwierdzenia biskupa diecezji sosnowieckiej.
Zatwierdzony dekretem nr 1588/2024 z dnia 25 października 2024 r.
+Artur Ważny
Biskup Sosnowiecki
DODATEK 1
PROŚBA O PRZYJĘCIE KANDYDATA
ADSUM
Zwracam się z prośbą o przyjęcie mnie w poczet kandydatów do Wspólnoty Świętego Józefa „Societas Sancti Joseph.
Ufając w pomoc i działanie Ducha Świętego, którego Bóg udzielił wszystkim ochrzczonym, pragnę zjednoczyć się we wspólnym celu, jako wierne dziecko Kościoła katolickiego, do życia z wiary i do lepszego wypełniania dwóch największych przykazań ewangelicznych: ”Będziesz miłował Pana Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją siłą” „a bliźniego swego jak siebie samego”.
Mam nadzieję lepiej wypełniać swoje chrześcijańskie apostolstwo, jak również osiągnąć skuteczną pomoc przy „przenikaniu i udoskonalaniu rzeczy doczesnych duchem Ewangelii” według udzielonych darów łaski i sytuacji życiowej, w której wszyscy zostali ustanowieni jako członkowie jednego Ciała Chrystusa (por. 1 Kor.12, 4-31). W osiągnięciu tego celu podejmuję się świadomie formacji duchowej poświęcając się świętemu Józefowi.
W miarę moich możliwości będę także starać się uczestniczyć regularnie w spotkaniach Wspólnoty, by zapoznać się z jej duchowością.
Miejscowość, dnia ………………………………. ………………………………….
Podpis
Święty Józefie*,
ufając w Twą miłość i wstawiennictwo,* oddaję się w Twoją służbę.* Złóż moje dobrowolne ofiarowanie się * Twojemu przybranego Synowi Jezusowi Chrystusowi * przez ręce Twojej Oblubienicy Maryi. Składam Ci w ofierze moje serce * i proszę Cię,* wyjednaj mi łaskę wytrwania w moim postanowieniu * służenia Jezusowi i Maryi przez Twoje najczystsze Serce.
Chcę stać się rycerzem Prawdy, * by służyć świętej Matce Kościołowi * i by bronić Prawdy *, którą jest Sam Jezus Chrystus, mój Pan. Pragnę łączyć się ze Wspólnotą * w każdej mojej modlitwie i umartwieniu, * by przynosić większą chwałę Jezusowi i Maryi, * a także Tobie mój najukochańszy Patronie i Opiekunie, * w dziele ratowania grzeszników * jak i w uczynkach miłości i miłosierdzia. * Bądź zawsze moim Ojcem i Orędownikiem, * o przybrany Ojcze naszego Pana i Boga * Jezusa Chrystusa. Amen.
DODATEK 2
PROŚBA o przyjęcie do Wspólnoty ŚW. JÓZEFA
FIAT
Zwracam się z prośbą o przyjęcie mnie w poczet członków Wspólnoty Świętego Józefa „ Societas Sancti Joseph”. Podzielam cele Wspólnoty i odnajduję swoje powołanie do wzrastania i służby według charyzmatu Wspólnoty, która łączy wiernych zdecydowanych wypełniać świadomie przyrzeczenia chrzcielne i którzy chcą traktować swoje chrześcijańskie powołanie do świętości jak najbardziej poważnie.
Miejscowość, …………………………………. ……………………………….
Podpis
Modlitwa do św. Józefa za Wspólnotę
Zwracamy się do Ciebie, święty Józefie, * nasz chwalebny Ojcze, * jako do naszego łaskawego Orędownika u Boga. * Wzywamy Cię, czcimy Cię, kochamy * i w Tobie pokładamy naszą nadzieję. * Błagamy Cię, abyś nas, jak dzieci swoje * strzegł za życia i w godzinę śmierci.
Oddajemy Ci troskę o nasze dusze, * racz je przedstawić Jezusowi i zjednoczyć je z Nim * i z Maryją więzami najczulszej miłości. * Ukryj nas w Sercu Zbawiciela * i odsłaniaj tam przed nami skarby życia pokornego i ubogiego. * Uproś nam ducha głębokiego życia wewnętrznego * i wszelkie łaski płynące z tajemnicy Boskiego Dziecięctwa. * Pouczaj nas, o wielki Święty, * rządź nami, strzeż nas. * Wyjednaj nam doskonałą zgodność z wolą Bożą * i ochraniaj zawsze naszą Wspólnotę * i tych, którzy do niej przynależą teraz i w przyszłości. * Spoglądaj łaskawym okiem na nas, * przyciągaj do grona Twoich czcicieli osoby zdolne chwalić Boga, * a nie dopuszczaj tych, którzy mieliby wyrządzić jakąkolwiek szkodę.
Rozlej swoje błogosławieństwo na tych, * którzy nas wspomagają i dobrze życzą, * oraz na tych, którzy Ciebie chwalą. * Rozciągnij Twoją błogosławiącą dłoń również na osoby, * na których intencję mamy się modlić. * Nie zrażaj się naszą niegodnością, o Józefie święty, * któremu ofiarujemy nasze serce, naszą wdzięczność i miłość. * Amen.
DODATEK 3
AKT ODDANIA WOLI BOŻEJ
EFATHA
Wraz ze wszystkimi braćmi i siostrami we Wspólnocie wypowiadamy dzisiaj uroczyście:
– nasze ADSUM, w gotowości służenia Bogu, Kościołowi oraz ludziom, których Bóg postawił na naszej drodze;
– nasze FIAT w zgadzaniu się na Wolę Bożą, aby uczyć się pełnego oddania i wypełniania Woli Bożej;
– nasze EFFATHA, aby wyznawać naszą wiarę czynem, z odwagą i miłością wobec Jezusa i Maryi oraz otworzyć się na prowadzenie Ducha Świętego.
W Niepokalanym Sercu Maryi i Przeczystym Sercu św. Józefa, ofiarujmy się Najświętszemu Sercu Jezusa, wypowiadając nasze:
ADSUM
Oto Ja służebnica Pańska (Łk 1, 38)
Wraz z Maryją w tajemnicy Wcielenia – jestem.
Wraz z Maryją w tajemnicy Narodzenia – jestem.
Wraz z Maryją w tajemnicy ustanowienia Eucharystii – jestem.
Wraz z Maryją w tajemnicy Ukrzyżowania – jestem.
Wraz z Maryją w tajemnicy Zmartwychwstania – jestem.
Wraz z Maryją w Wieczerniku zesłania Ducha Świętego – jestem.
W posłannictwie Wspólnoty św. Józefa – jestem.
Módlmy się:
Boże, z Twojej woli w łonie Maryi Dziewicy odwieczne Słowo przyjęło ludzkie ciało; + spraw, abyśmy wyznając, że nasz Odkupiciel jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem, * zasłużyli na udział w Jego boskiej naturze. Przez Chrystusa, Pana naszego.
FIAT
Niech Mi się stanie według twego słowa (Łk 1, 38)!
W tajemnicy wezwania – niech Mi się stanie.
W tajemnicy powołania – niech Mi się stanie.
W tajemnicy wybrania – niech Mi się stanie.
Módlmy się:
Przeniknięci nowym blaskiem Wcielonego Słowa, prosimy Cię, wszechmogący Boże, + spraw, niech w naszych czynach odbija się światło, * które przez wiarę jaśnieje w naszych duszach. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
EFFATHA
Spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: Effatha, to znaczy: Otwórz się! (Mk 7, 34)
Na dar mądrości, Effatha – Przyjdź Duchu Święty!
Na dar rozumu, Effatha – Przyjdź Duchu Święty!
Na dar umiejętności, Effatha – Przyjdź Duchu Święty!
Na dar rady, Effatha – Przyjdź Duchu Święty!
Na dar męstwa, Effatha – Przyjdź Duchu Święty!
Na dar pobożności, Effatha – Przyjdź Duchu Święty!
Na dar bojaźni Bożej, Effatha – Przyjdź Duchu Święty!
Na obietnice Boże dane naszej Wspólnocie, Effatha – Panie, przymnóż mi wiary!
Wyznanie wiary – Skład Apostolski
Effatha, to znaczy: Otwórz się, abyś na chwałę Boga Wszechmogącego wytrwał w wiarze, którą wyznałeś.
Każdy podchodzi indywidualnie, kapłan nakłada ręce, kciukiem czyni 3 x na czole znak krzyża poświęconym olejem, mówiąc:
W imię Ojca: Effatha – otwórz się! członek Wspólnoty odpowiada: Adsum, Fiat.
W imię Syna: Effatha – otwórz się! członek Wspólnoty odpowiada: Adsum, Fiat.
W imię Ducha Świętego: Effatha – otwórz się! członek Wspólnoty odpowiada: Adsum, Fiat.
Módlmy się:
Boże zawsze miłosierny, Ty umacniasz wiarę Twojego ludu, + pomnóż łaskę, której udzieliłeś, abyśmy wszyscy głębiej pojęli, jak wielki jest chrzest, przez który zostaliśmy oczyszczeni, * jak potężny jest Duch, przez którego zostaliśmy odrodzeni, i jak cenna jest Krew, przez którą zostaliśmy odkupieni. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
Święty Józefie, nasz Ojcze!
Przyjmij ten akt oddania Woli Bożej, który jest wyznaniem naszej wiary i odnowieniem tej wiary, której uczymy się od Ciebie, bo Ty jako pierwszy z ludzi uwierzyłeś w to, czego Maryja doświadczyła podczas Zwiastowania. Prowadź nas na naszej drodze, by Jezus stał się pełnią i odnawiającym źródłem naszego życia. Pragnieniem naszych serc jest jedność z Twoim Przeczystym Sercem, by Słowa Twojego przybranego Syna: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5,8) stały się naszym udziałem. Amen.